021-6123
سبد خرید 0
>> >> >>
جستجوی پیشرفته
جستجو در نتایج
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
کالا برای:

پاستا پز

مرتب سازی بر اساس : پربازدید ترین حراجی جدیدترین ارزان ترین گرانترین فقط کالاهای موجود :

داستانی وجود دارد که می گوید: مارکوپلو پسر نیکولوپلو و برادر زاده ماتئوپلو، اولین بار پاستا را از چین به ایتالیا آورده است. اما پاستا چیست؟ پاستا غذایی ایتالیایی است که در تمام جهان طرفداران خاص خودش را دارد. البته یقینا این تعریف، یک تعریف کامل و جامع برای پاستا نیست. به نظر شما آیا امروزه ماکارونی نیاز به تعریف دارد؟ می توانیم بگوییم ماکارونی نوعی از پاستاست و نه خود پاستا. پاستا در لغت یعنی خمیر. اما روی صحبت امروز ما پاستا نیست. بلکه می خواهیم شما را با دستگاه پخت پاستا یا همان پاستاپز آشنا کنیم. بله امروزه برای پختن پاستا از دستگاهی به نام پاستاپز استفاده می شود.

پاستاپز مانند بیشتر دستگاه های آشپزی امروزی، به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شود. نوع صنعتی آن بیشتر، در رستوران و فست فودی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. اما شما می توانید در خانه از نوع خانگی آن استفاده کنید.

پاستاپز خانگی

پاستاپز خانگی وسیله عجیب غریبی نیست. اگر آن را ببینید ممکن است آن را قابلمه بنامید. اشتباه هم نمی کنید. در واقع این دستگاه، قابلمه ای است که برای پختن پاستا طراحی و ساخته شده است. البته انواع خانگی معمولا دارای درپوش و سبد مخصوص هستند تا از قابلمه های معمولی متمایز شوند. عمل آبکشی پخت پاستا به وسیله همین درپوش و سبد صورت می گیرد. در واقع این درپوش، آبکش نمودن ماکارونی با آب داغ را ایمن تر کرده است. وقتی از این دستگاه استفاده می کنید، دیگر قطرات ریز و داغ آب جوش به دست و صورتتان نمی پاشد.

جنس دستگاه پخت پاستای خانگی معمولا استیل ضد خش است. در کف آن هم در حالت عادی از آلیاژهای مخصوصی مثل چدن چند لایه استفاده می شود. حالا می بینید که این دستگاه، بر خلاف ظاهر، در ساختار و کارکرد، خیلی هم شبیه قابلمه های معمولی نیست.

پاستاز پز خانگی اندازه های متنوعی دارد. دقت کنید دستگاهی که می خرید برای خانواده و مصرف شما مناسب باشد. ساختار این دستگاه به گونه ای است که  بین کف صافی تا کف دستگاه فاصله ای وجود دارد که ماکارونی یا پاستا در همان فاصله جای می گیرد. اگر فاصله بین این دو خیلی زیاد یا کم باشد، قطعا می تواند روی پخت پاستا تاثیر بگذارد.

پاستاپز صنعتی

در رستوران ها و آشپزخانه های بزرگ، دیگر از پاستاپز خانگی استفاده نمی کنند. در این گونه موارد نوع صنعتی این دستگاه با توجه به ابعاد بزرگ تری که دارد، می تواند بیشتر کارساز باشد. پاستاپز صنعتی با دستگاه پخت پاستای خانگی تفاوت دارد. اگر چه ساختار کلی آن تقریبا یکسان است. در واقع اندازه بزرگ آن باعث شده شکل ظاهریش با قابلمه متفاوت شود.

انواع صنعتی این دستگاه معمولا دارای شعله هستند که قابلیت اتصال به کپسول گاز و همچنین گاز شهری را هم دارند. تعداد این شعله ها هم در انواع و برندهای مختلف متفاوت است.

البته امروزه پاستاپزهای صنعتی برقی هم وجود دارند که در آنها دیگر نیاز به استفاده از گاز نیست. جنس بدنه نوع صنعتی مانند نوع خانگی آن، از استیل و کف آن مانند نوع خانگی، چدن است. همچنین روی شعله پز نوع گازی آن معمولا با روکشی از الکتروستاتیک پوشانده شده است. پاستاپز صنعتی همچنین دارای پایه ای است که ارتفاع آن بر حسب نیاز کاربر قابل تنظیم است. ابعاد این دستگاه هم بسته به نیاز با هم فرق دارند.

حتما متوجه شدید که تنوع پاستاپزها چه در نوع خانگی و چه صنعتی بسیار زیاد است. ویژگی و قابلیت های مختلف آن هم قیمت دستگاه را تغییر می دهد. همه این ها دست به دست هم می دهند تا در انتخاب دستگاه پاستاپز مورد نیاز خود دقت بیشتری به خرج دهید.

نمونه هایی از پاستاپز های ایرانی وجود دارند، که با انواع پاستاپزهای خارجی رقابت می کنند. انتخاب را به خودتان می سپاریم.

 

ادامه مطلب ˅
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()